My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 24, 2017, 12:09:04 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KDE4-oxygen iconları hakkında yardım-öneri...  (Okunma Sayısı 4118 defa)
aperon
Ziyaretçi
« : Kasım 15, 2008, 11:09:23 ÖS »

merhabalar,önce konuyu biraz anlatayım...
KDE4e geçtim,KDE3.5de kullandığım dizin seti gözüme hoş görünmedi ama oxygen setindede misal(gerçeği sormayın biraz acı... ) üstünde limewire simgesi olan bi dizin simgesi yoktu ve oxygen iconları gerçekten hoş...bunun üzerine webden gözüme hoş giden bi kaç simge topladım,oxygen dizin simgelerinin hepsini topladım acaba nasıl olur diye üstüste ekledim...elimde limewire klasörü olarak kullanabileceğim bi dizin simgesi olmuştu...sonra kalan simgeleride ekledim,güzel oldular bence hemde çok...ama söyle bir sorun var hiç biri benim değil,ben sadece farklı kişilerin emeklerini alıp birleştirip nasıl olur diye görmek istedim...görmek isteyen olursa son halini yollaya bilirim ama kullanılmamak koşuluyla...bir kullanıcıya gerekebilecekler neler diye örnek olarak bakabilirsiniz...
sonra:
 http://www.kde-look.org/content/show.php/Oxygen+Folders+(countries+%26+fun)?content=91978 bu adresteki arkadas bir tane örnek dosyada koymuş .xfc olarak dizin simgesinide alınca ve onun örnekleri görünce bende gerçekten bana ait olanları yapmak istedim...mesela saydam olan yada komple üstünde yabancı popüler dizilerin,müzik gruplarının,takımların,limewire gb klasör olusturan programların resmi olan dizin simgeleri yapıla bilir...ayrıca buna benzer bir msjda adresteki attım ama bu kadar yazacak ingilizcem yoktu...

bana bu konuda; arkadaş sen şunları öğrenmelisin,şunu söyle yapabilirsin, yada sen hiç bulaşma fikir güzel,bu konudada eksik var biz yapalım kdelook'a ekleyelim diyecek arkadaş varmı?çünkü gerçekten bu konuda bi eksik var ve mac'ler icin ne dizin simgeleri var inanamazsınız...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2008, 11:29:48 ÖS »

simge setlerini elbette gimp ile tasarlayabilirsiniz. hatta bu konuda Truva linux işletim sistemi için Azerrail isimli bir arkadaşın gimp ile tasarladığı bir simge seti (acun simge seti) olduğunu biliyoruz. adresinden inceleme yapabilirsiniz : http://www.truvalinux.org.tr/acun/  kendisiyle irtibata geçebilirseniz bu konuda yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Sözün özü ; eğer Gimp kullanmayı biliyorsanız simge setini rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Tabi bu süreç zaman, sabır ve bol hayal gücü ister.

aperon
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2008, 12:14:52 ÖÖ »

gimple ancak boyutlandırma,seçme,ekleme vs yapabiliyorum...isteğim simge seti yapmak değil,ihtiyaç duyulan klasör setleri hazırlamak yada hazırlanmasını sağlamak tam olarak...misal olarak verdiğim gibi bi limewire dizini yok....artı benim bilgim olmadığı için yapabileceklerim baskalarının emeklerini alıp birleştirmek,buda uygun bi davranış değil...en iyisi ACUN simge setini gelişteren arkadaşlarla bağlantıya geçmek...onlar için kolayda olur bence...teşekkürler.
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2008, 08:37:10 ÖÖ »

Kusura bakmayın simge setinden kastı tam çözemedim. Ama png formatında olan iconları birarayaa toplayıp, GIMP te transparan bir arka plana bunları sıra ile dizip yeri gelince kullanmak mı kastediliyor acaba?

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
aperon
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2008, 07:37:01 ÖS »

pardon cevapda biraz geciktim,sınavlar vardı...yapmaya çalıştığım simge seti değil,oxygen için üstü logolu,renk ve seçitli desenlerde klasör simgeleri...şu an sadece birleştirerek bireysel ihtiyacımı karşılıyorum...hep verdiğim örnek limewire'in home'da olusturdugu dizin için yaptım ilk...ama hiç kaliteli değil yaptıklarım...zaman buldukça kendimi geliştirmeye çalışıyorum...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2008, 12:13:25 ÖS »

yaptığınız çalışmalardan örnekler gösterebilir misiniz?
aperon
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2008, 11:51:37 ÖS »

örnek istemişsiniz kusura bakmayın cevap geç oldu...en bastaki verdiğim linkde ki örnekler var çok kötü...
bunun üstüne fotoğraflardan çıkarma yöntemiyle şunları yaptım...uygun bakış açısıyla çekilmiş resimlerde temizleme ve çıkarmaları biraz akıllıca yaparak 3boyut havasıda verdim...

http://aperon.8m.com/cgi-bin/i/home.jpg

resim stoklarından aldığım resimlerden piksel piksel temizledim çıkardım boyutlandırdım biraz oynadım ve ekledim...
ilk örneklerim değilde bunlar çok iyi gibi oldu...128x128 bunlar,ama minimum 256x256 oxygen folder iconları gerek onları kendim yapmaya çalıştım ama olmadı...epey kusur hata var ama düzeltilmesi kolay.
yorum belirtirseniz sevinirim.bakmak öneride bulunmak isteyen olursada hepsini hopdan rapide atabilirim yenilerle...
« Son Düzenleme: Aralık 08, 2008, 11:57:46 ÖS Gönderen: aperon » Logged
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Aralık 09, 2008, 09:00:43 ÖS »

bahsettiğiniz dosya ikonlarını bir kaç adımda oluşturabilirsiniz. yakında bunun yöntemi ile ilgili bir ders eklerim.
aperon
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2008, 04:56:32 ÖÖ »

merhabalar,tekrar ben: )KDE4'de  kendim kullanmak için folder icon oluşturma  olayımı epey ilerledi,katagorilendirip resimledim.hatta arkadaşın biri köpeğinin resimleri için özel bi klasör iconu bile istedi ve bende yaptım....son hali olmasada resimler surada; http://aperon.8m.com/
bunlar kimsenin iconlarını alıp folder icon'larının üstüne yapıştırmam değil,resim stocklarından aldığım büyük resimlerden temizleyip çıkarıp,folder icon'larının üstüne eklememle yaptığım şeyler...acaba paylaşabilirmiyim?kde-look'da vs...?
aperon
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 05, 2009, 06:36:59 ÖS »

yaptığınız çalışmalardan örnekler gösterebilir misiniz?

herşeyi topladım şuraya attım...
http://rapidshare.com/files/180084099/kde-look.tar.gz.html
bakarsanız sevinirim...kişisel kullanımım için yeterde artar ama kde-looka eklemek için epey düzeltme gerekiyor daha...ama düzeltme yapacak bilgi yok bende: ))   
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ocak 05, 2009, 07:38:31 ÖS »

klasör hazırlama dersine gimp-tut... sitesinde denk geldim. yeniden bir ders hazırlama gereği duymadım. derse buradan ulaşabilirsiniz. olası dil sorunları için yardıma hazırız...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo