My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 24, 2017, 10:22:05 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gimp 2.5.3  (Okunma Sayısı 4578 defa)
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 10, 2008, 09:50:48 ÖS »

Gimp'in kendi sitesinde son sürüm olarak 2.5.3 görünüyor. İndirmek istediğimde 2.4 sürümüne yönlendiriyor.
Aynı durum sizin sitenizde de geçerli.

Neden 2.5 sürümünü indiremiyorum?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2008, 10:17:05 ÖS »

gimp 2.5.3 kararlı bir sürüm değil. geliştiriciler 2.6 sürümü için çalışıyorlar ve yeni özellikleri test etmek isteyenler için bahsettiğiniz sürümü yayınladılar.  Malum test sürümleri bir çok hata içerir ve son kullanıcı için tam bir sorun yumağıdırlar. Geliştiriciler kendi sitelerinde kararlı olan 2.4 sürümünü kullanmanızı tavsiye ediyolar. ben de 2.6 yı heyecanla beklerken  kararlı sürümden şaşmayın derim.
ayvuz
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2008, 07:15:18 ÖS »

hocam gimp için geliştiricilere istek ve önerilerimizi sunabileceğimiz bir yer var mı ?
örn: sağ tıklandığında üstteki menülerin yerine kullandığımız aracın ( örn: fırça ) ayarları gelmesini istesek ve yapılsa kullanım açısından daha kolay olur.
yada bunu kodlar ile kendimiz yapamazmıyız ?

to live is to die
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2008, 07:43:12 ÖS »

www.gimp.org adresinde kullanıcı ya da geliştiricilerle iletişim kurmanızı sağlayacak bilgiler mevcut. ( mail listesi, hata raporlama, döküman paylaşımı, ... gibi)

örneğin geliştiriciler için bu adresi inceleyebilirsiniz.
http://developer.gimp.org/

ikinci olarak yapmak istediğinizi sanırım tam anlayamadım. fareye sağ tıkladığınızda açılan menülerde aradığınız her şey karşınıza çıkıyor. Ben işlerimi kısa yol tuşları ile halletmeye alıştığım için menülerle oynamakla pek ilgilenmedim. Gimpte uzmanlaşmak isteyen arkadaşlara tavsiyem de kısa yolları öğrenmeleri şeklindedir. bazı kısa yolların çevirisini yapıp forumda yayınlamıştım. Aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz :

http://www.gimptr.com/forum/index.php/topic,64.msg187.html#msg187

ayvuz
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 25, 2008, 02:47:25 ÖS »

sağolun hocam
kısa yolları çalışma yaptıkça öğreniyoruz ve daha pratik oluyorda.

şimdi herhangi bir sayfada çalışırken sağ  tıkladığımızda çalışma penceresinin üstündeki menü çıkıyor
bunun yerine kullandığımız aracın ayarları çıkması olayı demek istedim ben.

to live is to die
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 26, 2008, 02:57:46 ÖS »

eğer anladığım doğru ise seçtiğiniz fırça, yazı, gradyen gibi araçların ayarlarından bahsediyorsunuz. belki yine sorunuzun tam karşılığı olmayacak ama bu konuda bir bilen çıkıncaya kadar şu yöntemi kullanabilirsiniz :

resimde 1 numaralı pencereden seçtiğimiz araçlara ait özellikleri 2 numaralı pencerede bulunan sekmeye tıklayarak 3 numaralı pencerede görebilir ve ayarlarını değiştirebiliriz.
ayvuz
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2008, 06:48:19 ÖS »

evet hocam ondan bahsediyorum yani çalışma yaparken aracı seçmek ve alttan ayarlar yapmak kolay fakat daha sonra bu ayarları değiştirmek istediğimizde (örn. fırça boyutu )
bir daha o pencereye geliyoruz çalışma sayfasında sağ tıkladığımızda üstte olan menülerin gelmesi yerine kullandığımız aracın özellikleri gelse daha kullanışlı olucak,
sağolun.

to live is to die
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2008, 09:01:21 ÖÖ »

Evet dediğin pratik bir yöntem olurdu. Ama şu anda yapılabilecek 2 şey var.
1- Resim çalışma alanını ayar penceresinin üstünü örtmeyecek şekilde boyutlandırmak.
2- Kısayolları kullanmak.

Belki ileride bununla ilgili bir eklenti çıkar.

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo