My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 22, 2017, 06:57:52 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Text aracı ile Metin aktarımı ve UTF-8 hatası  (Okunma Sayısı 3401 defa)
discover
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 17, 2012, 01:55:16 ÖS »

Gimpte broşür hazılama derdine girdim. Şöyle bir sorun çıktı.
Windows ile çalışıyorum. Yazdığım metin open office dosyası, bunu gimpte text tool ile gimpteki bir resim alanına aktarmak istediğimde utf-8 hatası veriyor. Küçük ı harfinin olduğu kelimenin ı öncesi var sonrası tamamen yok. utf-8 hatası orada başlıyor galiba. Text tool da bir türkçe karakter sorunu var anlaşılan nasıl halledilir.
Uzunca bir yazıyı parça parça aktaracağım , hepsini elde text tool ile manuel yaz demeyin.
Ayrıca text tool ile yazı yazarken  ı ve i ler caps lock açıkken yinede küçük yazıyor. illa shift'e basarak büyük I ve İ çıkarılabiliyor.
ve son olarak türkçede artık pek kullanılmasada ben kullanmak durumundayım, şapkalı a, ve şapkalı A, harflerini gimpte metin aktarımıyla görebilme şansımız var mı?
sibernetikçi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2012, 03:55:20 ÖS »

Dosya uzantısından kaynaklanıyor olabilir mi acaba?Worde atıp oradan yeniden kaydetseniz.Mesela .doc yerine .docx olarak.Sorunun gimpten kaynaklanmıyor galiba fakat bazı yazı tipleri karakter srununa yol açabiliyor.Yine de en mantıklısı elle yazmak
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2012, 12:00:07 ÖÖ »

Bu tarz bişeyle hiç karşılaşmadım. Şunu deneyebilirmisin: ilgili metni open ofisten kopyalayıp, notepad tarzı basit bir editöre yapıştırıp, oradan "text tool" a alsanız bişey değişir mi acaba?  Bu arada text tool a yapıştırırken text tool daki yazı fontu nedir?

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
discover
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2012, 01:54:48 ÖS »

sadece kopyala yapıştır ile sorun halledildi. hatta şapkalı a gibi klavyede olmayan karakterlerde bu şekilde aktarılıdı.
Yeni soru bu şapkalı a, u gibi harfleri gimp'in text editöründe yazmak istesek nasıl yapacağız. İllaki openoffice ten kopyala yapıştır yapmak zorundamıyız? Gimp editörde bu harfleri çıkartabilirsem çok işime yarayacak.
discover
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2012, 03:00:00 ÖS »

neyse uzatmayalım, kopyala , yapıştır bütün işi görüyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo