My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 19, 2017, 07:30:31 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: GIMP ile fotoğraf üzerinden ölçüm yapılabilir mi?  (Okunma Sayısı 6386 defa)
nurdan
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 17, 2011, 03:50:13 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,
Photoshop programı ile GIMP'in çok benzer olduğunu duydum. Eğer doğruysa bu programda da fotoğraf üzerinden ölçüm yapılabiliyor mu? Örneğin; dudak genişliği/dudak yüksekliği gibi bir orana ulaşmam için elle noktaları belirleyip pergel yardımıyla ölçüleri teker teker alacak mıyım? Yoksa bunun daha pratik bir yolu, formülü var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

N.S.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2011, 12:42:24 ÖS »

Gimp'in içinde ölçüm yapan bir araç olması lazım.

There is a no in every job.
nurdan
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 24, 2011, 10:31:51 ÖÖ »

Yanıtınız için teşekkürler
Pergel resmi olan yere tıklayarak 2 nokta arası mesafeyi mm veya cm cinsinden ölçebiliyorum; ancak benim amacım: Örneğin ağız genişliğini fotoğraf üzerinde 2 nokta arası işaretleyip ağız yüksekliğini de aynı şekilde işaretleyip bu iki değeri bölmek ve bir oran elde etmek. Bunu manuel olarak tek tek yapabiliyorum. Ama asıl merak ettiğim bunu pratik bir şekilde -SPSS'teki gibi- formül girerek vs yapabilir miyim?

N.S.
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2013, 01:19:02 ÖS »

Ölçüm aracının seçeneklerinde "bilgi penceresini kullan" seçili ise dudakta hipotenüs seçimi yaptığınızda genişlik ve yükseklik değerleri benek ve mm cinsinden açılır bir bilgi penceresinde görünür.

Formül için ise bir betik yazmak gerekir. Bunun için yazılmış bir betik var mı açıkçası bilmiyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo