My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 24, 2017, 12:00:45 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kesildikten sonra oluşturulan yeni İmaj  (Okunma Sayısı 3551 defa)
alorak
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 10, 2011, 10:00:00 ÖÖ »

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Türkçe forum olarak böyle bir şeyle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Soruma geçmek istiyorum.

Öncelikle durumumu anlatayım. Ben daha önceleri Fireworks kullanıyordum. Single Window modundan sonra gimp'i de kullanmaya başladım. Şimdi yaşadığım sorun şu. Bir imajın belirli bir kısmını seçiyorum (ister dikdörtgen olsun ya da sallama yıldız şekli de olabilir) bunu kestiğimde ya da kopyaladığımda o dikdörtgenin(ya da yıldız için minimum olmak üzere) uzunluğu ve genişliğini hedef alarak yeni bir imaj dosyası oluşturulmasını istiyorum. Ama anladığım kadarıyla katman oluştururken bile uzunluk-genişlik değerlerini kendimiz girmemiz gerekiyor.. Bu konuda bilginiz var mıdır? Ya da eklenti gibi bir şeyi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler..
alorak
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2011, 10:19:22 ÖÖ »

Bu arada kendim çözdüm sorunu. Başka bir arkadaşımız da yaşarsa diye buraya yazayım. İstediğimiz bölgeyi kopyaladıktan ya da kestikten sonra, "paste as new image" diye bir özellik var. "CTRL + SHIFT + V" ile gidilen. orada direkt kendi kopyaladığımız alan yeni imaj olarak aynı boylarda oluşmakta.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2011, 05:04:33 ÖS »

Bu arada bir şey soracağım, Fireworks'un Photoshop veya Dw'den farkı ne. Web için yazıyor ama pek bir şey anlayamadım. Fw ne için.

There is a no in every job.
alorak
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2011, 07:29:26 ÖÖ »

Bu arada bir şey soracağım, Fireworks'un Photoshop veya Dw'den farkı ne. Web için yazıyor ama pek bir şey anlayamadım. Fw ne için.

Öncelikle Dw ile arasında bir benzerliğin olmadığından bahsedeyim. Fireworks da bitmap temelli bir İmaj İşleme yazılımıdır. Dw ise tamamen kodlama ya da kodu arka plana iterek görsel olarak web sitesi (html ya da basit işlemler - gerçi ben kullandığımdan beri diğer dilleri de geliştirmişler sanırım ama hala çocuk oyuncaklığından çıkmamış gibi-) oluşturma programı.

Asıl ayrım ise PS ile olmakta. Fireworks imaj işleme yazılımı, Photoshop da normalde Resim işleme programı. Photoshop'un özellikleri imajı işlerken de yardımcı olabilir ama ağır kalmakta. Fw ise tamamen imaj işleme üzerine olduğu için web grafikleri yapmada üstüne yok denebilir.. Örneğin şuan için gimp'i ben de imaj işlemede kullanmaktayım.. Ama bir Fw'nin "properties" kısmı olmaması dolayısıyla işler oldukça yavaşlamakta.. Ama yine de iyi yolda gibi gimp araç kutularının düzenlenmesi konusunda.. Oldukça önemli bir olay malesef o araç kutuları..
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 13, 2011, 02:03:57 ÖS »

Resim ile Görüntü arasındaki farkı anlamadım tam olarak. Fw mesela banner falan yapımı için, Ps ise gerçek bir fotoğraf üzerinde değişiklik yapılması için galiba. Eğer doğru anladıysam Ai (İllustrator) de bu web işleri için kullanılmıyor mu?

alorak
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2011, 02:05:56 ÖS »

Resim ile Görüntü arasındaki farkı anlamadım tam olarak. Fw mesela banner falan yapımı için, Ps ise gerçek bir fotoğraf üzerinde değişiklik yapılması için galiba. Eğer doğru anladıysam Ai (İllustrator) de bu web işleri için kullanılmıyor mu?

Ai vektörel imajlar(görüntü diyorsunuz ama tam türkçesi değil sanırım) için geçerli. Fireworks de bitmap imajlar için diyebiliriz..  PS de evet dediğiniz gibi fotoğraflar için.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 13, 2011, 04:05:52 ÖS »

Benim bildiğim "image" görüntü olarak tercüme ediliyor. Neden aynı değil ki? Teknik olarak bilmediğimden bir sorayım dedim.

alorak
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Eylül 13, 2011, 08:47:41 ÖS »

Benim bildiğim "image" görüntü olarak tercüme ediliyor. Neden aynı değil ki? Teknik olarak bilmediğimden bir sorayım dedim.

Resimde kaliteli pikseller olmakta, filtreleri daha çeşitli. Çoğu zaman fotoğraf makinasından çıkma şeyler. İmaj ise daha çok bilgisayar üzerinde yapılan bitmap şeyler. Örneğin avatarınız imaj dosyası. Ama atıyorum "hadise fan sayfası" için yapılacak hadise resimleri üzerindeki çalışmalar (fotoşoplama diye magazinsel ismi de var) daha çok görüntü yani resim işlemeye girmekte.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo