My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 22, 2017, 06:53:16 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eğri ve Düzey Kullanarak Renk Ayarlama  (Okunma Sayısı 18674 defa)
maydin95
Moderator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 09, 2010, 05:27:46 ÖS »

Eğri ve Düzey Kullanarak Renk Ayarlama

Bu derste renkler sekmesi altındaki Düzeyler ve Eğrileri kullanarak renk ayarlamayı göstereceğim.

Benim bu çalışmada kullanacağım resim bu. Dikkat ederseniz gökyüzü biraz açık ve çiçek de solgun. Bu çiçeğe biraz can suyu verelim. İlk olarak Renkler - Düzeylere tıklıyoruz.

Fare imlecinin gösterdiği yerdeki "Siyah nokta seç"e basıyoruz ve resimdeki en siyah noktayı seçiyoruz. Sonra aynı renk seçme yerindeki beyaz noktayı seç (en sağdaki) e basıp en beyaz noktayı seçiyoruz. İsterseniz otomatiğe basarak işi programa da bırakabilirsiniz ama bu daha iyi.

Resmin daha da renkli hale geldiğini göreceksiniz. Alttaki gibi.

Gökyüzü ve çiçek biraz koyu değil mi? O zaman yine renkler sekmesindeki "Eğriler"e geliyoruz.

Bundan sonra neyin rengini değiştirecekseniz o rengin üzerinde imleci tıklayarak sürükleyin. Bu arada Eğriler penceresindeki histogram kutusunda dikey bir çizgi belirecektir. O çizgi renginizin hangi aralıkta olduğunu gösterir.

Şimdi gökyüzüne tıklıyoruz. Bu arada dikey çizginin x 146 ve çevresinde hareket ettiğini göreceksiniz. Oradaki çapraz çizgiyle kesişen kısmı tutarak aşağı götürürseniz mavi yerlerde biraz koyulaşma, yukarı götürürseniz aydınlanma göreceksiniz.

Yukarıda çiçeğin rengi seçilmiş haldeki dikey çizgi ve ayarlanmış eğri bulunmakta.

Bu resmimizin son hali. Daha güzel olmuş değil mi?

Ben sadece örnek olsun diye kısa kestim sonra zenginleştiririz.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2010, 11:36:29 ÖS Gönderen: admin » Logged

There is a no in every job.
rutubet
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 02, 2011, 10:45:07 ÖÖ »

Güzel olmuş ama kontrast ayarı ile biraz rengini açabilirdin.Böyle çok kırmızı olmuş.Ama yinede emeğe saygı
ArMoRCoDe
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2012, 01:08:51 ÖS »

Teşekkürler, Emeğinize Sağlık .. Paylaşım İçin Çok teşekkür ederim Kahkaha
lzerk
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2013, 07:49:47 ÖS »

sitenizi yeni keşfettim, bu konu gibi çok güzel anlatımlar mevcut sitede, elinize sağlık, teşekkürler...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo