My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.
 
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 19, 2017, 07:31:05 ÖÖ


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gimp Süzgeçleri 2 - Arttırma  (Okunma Sayısı 5376 defa)
maydin95
Moderator
Sr. Member
*****

Karma: 7
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 363Üyelik Bilgileri
« : Eylül 07, 2010, 08:25:27 ÖÖ »

Gimp Süzgeçleri 2

Gimp için Türkçe kaynak sitelerinin ve kullanıcı sayısının artması, açık kaynaklı yazılımlarda geldiğimiz güzel noktayı bize gösteriyor. Herkesin elinden geleni yapmaya çalışması, sitelerinde tanıtıcı yazılar yazması, videolu ya da resimli dersler hazırlaması, yabancı dildeki önemli çalışmaları dilimize tercüme etmesi bu konudaki önemli gelişmelerden bazıları. Gimp 2.6 sürümünün yayınlanması ise bir başka güzel gelişme.

Serinin ikincisi olan bu yazıda Arttırma süzgeçlerini inceliyoruz. Umarım bu yazı serisi Gimp ile ilgilenen ya da ilgilenmek  isteyen arkadaşlar için faydalı oluyordur. Unutmayın! Gimp hayal gücünüzün aynasıdır. Düş dünyanız ne kadar özgürse tasarımlarınız da o kadar özgür ve özgün olur.

Arttırma Süzgeçleri

Arttırma süzgeçleri resimlerdeki titreme, bulanıklık, leke ve yetersiz netlik gibi bazı kusurları gidermek için kullanılır. Süzgeçlerin genelinde bulunan önizleme özelliği sayesinde yaptığınız değişiklikleri eş zamanlı olarak görebilirsiniz.

1) Benekliği Kaldır: Taranmış resimlerdeki çizik, toz gibi küçük kusurları gidermek için kullanılır. Süzgeci uygulamadan önce kusurlu bölgeleri seçmeniz gerekir aksi durumda resminizin diğer bölümlerinde istenmeyen değişiklikler olabilir. Bu süzgece ait seçenekleri incelersek;
Uyarlamalı: Yarıçapı resim ya da seçili bölgenin içeriğine uydurur. Seçili olursa Yarıçap seçeneğinin etkisi azalır. Yarıçap değerinin tek başına yapacağı etkiye göre daha pürüzsüz bir sonuç elde eder.
Özyineli: Süzgeci daha kuvvetli olacak şekilde tekrarlar.
Yarıçap: uygulama penceresinin boyutunu 1’den (3x3 benek) 20’ye (41x41benek) ayarlar. Bu pencere resim üzerinde hareket eder ve içinde kalan bölgedeki renkleri pürüzsüzleştirerek kusurları yok eder.
Kara düzey: (0-255) aralığında belirtilen değerden daha koyu olan benekleri kaldırır.
Ak düzey: (0-255) aralığında belirtilen değerden daha beyaz olan benekleri kaldırır.

2) Çizgisizleştir: Düşük kalitedeki tarayıcıların neden olduğu dikey çizgileri yok etmek için kullanılır. Resimle eşleşen bir desen kullanarak uygun ayarlarla çizgileri yok eder. Bu deseni resmin dikey elementlerinden hesaplayarak oluşturur. Eğer ilk uygulamada hâlâ bazı dikey çizgiler varsa dörtgen seçim aracı ile bu çizgileri seçip süzgeci tekrar uygulayın. Diğer seçim araçları sonucu daha kötü hale getirebilir. Süzgece ait özellikleri incelersek;
Genişlik: 2-100 değer aralığındadır. 60 üstü değerler nadiren gerekebilir ayrıca yapay bir görünüm katabileceği için pek kullanılmaz.
Histogram oluştur: Histogram, kullanılacak desenin daha iyi görünmesini sağlayan siyah beyaz resimdir.

3)Keskinleştir: Sayısallaştırılan resimlerin çoğunda netliğin yeniden düzenlemesi gerekebilir. Resimler sayısallaştırılırken biraz bulanıklık olur. Keskinleştir süzgeci sınırları kuvvetlendirirken gökyüzü ve su gibi bölümlerde gürültüye neden olabilir. Süzgeç özelliklerini incelersek;
Keskinlik: Netlik değerini 1-99 aralığında değiştirerek sonuçları önizleme ile görebilirsiniz. Büyük değerler resimde leke ve gürültüye neden olabilir.

4) Keskinliği Yumuşatma: Bu süzgeç resimdeki keskin sınırları yumuşatır. Bir resim, beneklerin toplamından  meydana gelir. Benekler kare biçimli en küçük resim elemanlarıdır. Bit eşlem programlar, bunları yan yana mozaik döşer gibi getirip görüntüyü oluşturur. Düz alanlarda sorun yoktur ama yuvarlak dönmesi gereken yerlerde tırtıklı bir görüntü ortaya çıkar. Bunu çözmenin yolu, rengin kenarına kırıklı görüntüyü biraz azaltacak daha açık benekler yerleştirmektir. Keskinliği yumuşatma süzgeci işte bu işi yapar, resimlerin kırıklı görünmesini engeller. Resmimizdeki köşeleri basitleştirerek ayrıntısını azaltır, köşeler ve çizgilerde yumuşak hatlar oluşturur. Yüksek çözünürlüğe sahip görüntülerde iyi sonuç verir.


Özgün ve Keskin Netleştirme uygulanmış görüntü farkı

5) Keskin Netleştirme: Fotoğraf makinesi ya da tarayıcı kullanılarak sayısallaştırılan resimlerin çoğu için yeniden netlik ayarı gerekebilir. Bu makinelerin sayısallaştırma yöntemiyle ilgili bir durumdur. Seçim sıklığından daha az olan elementler ortalama bir renge dönüştürülür ve böylece keskin kenarlarda biraz bulanıklık meydana gelir. Keskin netleştirme süzgeci elementlerdeki kusur ve gürültüyü arttırmadan sınırlarını netleştirir. Bu özelliğinden dolayı netlik süzgeçlerinin en iyisidir. Bazı tarayıcılar tarama esnasında resim üzerine kendiliğinden netlik uygulamayı önerirler. Bu özelliği kaldırıp yerine Gimp netlik süzgeçlerinii kullanırsanız daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Süzgeç özelliklerini incelersek;
Yarıçap: 0,1-120 değer aralığı ile netleştirme işleminin sınırın diğer tarafındaki kaç tane beneğe uygulanacağını belirler.
Miktar: 0-5 değer aralığı ile netleştirme gücünü belirler.
Eşik: 0-255 değer aralığındadır. Netleştirmenin uygulanması gereken en küçük sınır benek değerlerini belirler. Böylece yumuşak tondaki geçiş bölgeleri keskinleşmemiş olur ve yüz, gökyüzü, su yüzeyi gibi bölgeler bozulmamış olur.

6) Kırmızı Göz Kaldırma: Bu süzgecin amacı resimlerdeki kırmızı göz layını normale döndürmektir. Süzgeci uygulamadan önce kırmızı bölgeyi seçmiş olmanız gerekir. Eğer seçim yapmazsanız süzgeç sizi “Gözleri elle belirtmek daha iyi bir netice alınmasına imkan sağlayacaktır” şeklinde bir yazıyla uyarır. Önizleme seçeneği ile yaptığınız değişiklikleri görebilir, süzgecin eşik değerini ayarlayabilirsiniz.

7) Netleştir: Hareket halindeki cisimlerin resimlerini çektiğimizde resimlerde bulanıklık görülür. Bunun nedeni tek karede üst üste binmiş iki resim olmasıdır. İkinci resmin ilk çizgisi ilk resmin ilk çizgisini takip eder şekilde sıralanırlar ve böylece eğer iki resim arasında önemli bir hareketlenme varsa, resimdeki nesneler bulanık ve değişmiş bir görünümde olur. Netleştir süzgeci, iki resimden sadece birini seçerek resimde eksik kalan yerleri bir renk geçişiyle önceki ve sonraki çizgilere uygun olarak doldurur. Sonuçta biraz bulanık bir görüntü elde edilse de bu durum diğer Arttır süzgeçleri ile düzeltilebilir. Bu süzgece ait seçenekleri incelersek;
Tek alanları koru ve Çift alanları koru: Biri diğerinden daha iyi sonuç verebilir. Bunun için ikisini de denemelisiniz.

8 ) NL Süzgeci: NL, “non linear” yani doğrusal olmayan demektir. Seçili bir bölüme değil bütün resme uygulanır. Resmi hem pürüzsüzleştirir hem de resme keskinlik (netlik) katar. Bu süzgecin üç farklı işlem kipi vardır. Bütün kiplerde resimde bulunan her bir benek tek tek elden geçirilir ve kendisi ile çevresindeki benek değerlerine göre işlenir. Süzgece ait seçenekleri incelersek;
Görünür düzenlenmiş ortalama: Merkezdeki beneğin değeri, kendi ve komşusu olan toplam yedi beneğin ortalama değeriyle değiştirilir. Yalnız bu yedi değer boyut olarak sınıflandırılarak, ortalama hesaplanırken alt ve üst bölümde bulunan görünür değer hariç tutulur. Hoş bir görünüm için görünür = 0.0, yarıçap = 0.55 değerleri uygundur. Daha belirgin bir etki için görünür 0.0 ve yarıçap 1.0 değerlerini deneyebilirsiniz. Görünür için orta değerler pürüzsüzlük ve gürültüde azalma sağlar.
En iyi tahmin: Resim uygun şekilde düzleştirir. Her benek için çevresindeki değerleri de hesaplayarak ortalama bir düzlük değerini resme uygular. Görünür gürültünün eşik değerini ayarlar.
Kenar pekiştirme: En iyi tahmin özelliğinin tersidir. Sınırları belirginleştirir. Görünür değişkeni sınır belirginliğini ayarlar. Yarıçap değeri 0.5 ve 0.9 aralığında kendini hissettirir.

Yazar: Şaban KUŞ, Düzenleyen: M. Mustafa AYDIN
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2010, 03:23:46 ÖS Gönderen: admin » Logged

There is a no in every job.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo