My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.
 
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 22, 2017, 06:56:25 ÖÖ


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gimp Süzgeçleri 1 - Bulanıklaştırma  (Okunma Sayısı 3855 defa)
maydin95
Moderator
Sr. Member
*****

Karma: 7
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 363Üyelik Bilgileri
« : Eylül 05, 2010, 03:58:53 ÖS »

Gimp Süzgeçleri - 1

Gimp ile bir şeyler tasarlamak istiyorsanız süzgeçleri yakından tanımanız gerekir. Süzgeçler, üzerinde çalıştığımız resmin tamamına ya da sadece bir bölümüne çeşitli etkileri başarıyla uygulamamızı sağlayan araçlardır. Çoğu süzgeç uygulamalarımızı gerçek zamanlı gösteren önizleme özelliğine sahiptir. Bu, süzgeci çalışmamıza uygulamadan önce görünümü hakkında fikir sahibi olmamıza imkan verir. Gimp’i açtığımızda süzgeçler sekmesi altında, çeşitli ana başlıklarda toplanan çok sayıda süzgeç bulunmaktadır.

Bu yazıda Bulanıklaştır ana başlığı altındaki bulanıklaştır süzgeçlerini ele alacağız. Bu sekmede  Benekleştir, Bulanıklaştır, Döşenebilir Bulanıklaştırma, Gaussian Bulanıklığı, Hareketli Bulanıklaştır ve Seçmeli Gaussian Bulanıklığı olmak üzere altı adet süzgeç bulunmaktadır.

Bulanıklaştırma Süzgeçleri

1) Benekleştir: Resmi büyük renk beneklerine dönüştürür.

Renk beneklerinin genişlik ve yüksekliğini istediğiniz değerleri girerek ayarlayabilirsiniz. Zincir bağlı iken genişlik için girdiğiniz değer yükseklik içinde aynı kabul edilecektir. İsterseniz zincir resmine tıklayarak zinciri ayırabilir ve böylece genişlik ve yükseklik için farklı değerler kullanabilirsiniz.


Benekleştir süzgeci çıktısı

2) Bulanıklaştır: Resminizi kendi ön tanımlı değerleriyle bulanıklaştırır.

3) Döşenebilir Bulanıklaştırma: Arka alanında döşeme kullanılmış resimlere uygulanır. Bulanıklaştırma uygulaması döşemenin görünümüne zarar vermez.

4) Gaussian Bulanıklığı: Üzerinde çalışma yaptığınız resmi istediğiniz oranda bulanıklaştırmanıza imkân verir. Bu filtreyi seçtiğinizde aşağıda gördüğünüz pencere açılır.Bu pencerede yatay ve dikey bulanıklık değerlerini girerek istediğiniz bulanık görüntüyü elde edebilirsiniz. Önizleme seçili halde ise yaptığınız her değişikliğin sonucunu görebilirsiniz. Yandaki resimde de görüldüğü gibi bulanıklık çapı için yatay ve dikey sayı değerlerinin yanında bir zincir resmi vardır. Eğer zincir birleşik şekilde ise yatay için girdiğiniz değer düşey içinde aynen kabul edilecektir. İsterseniz fareyle üstüne tıklayarak zinciri ayırabilir ve yatay/dikey değerlerini ayrı ayrı girebilirsiniz. Ayrıca bu filtrenin uygulanmasında IIR ve RLE şeklinde iki yöntem vardır. IIR, çok büyük çap değerlerinde olan çalışmalarda ya da fotoğraf makinesi ile çektiğimiz resimlerde kullanılır. RLE, kendi tasarladığımız çalışmalarda kullanılır.

5) Hareketli Bulanıklaştır: Bizlere hareket hissi verecek şekilde resimdeki her noktayı sanki bir tarafa hareket ediyormuş gibi doğrusal, dairesel ya da yakınlaştırma yapmış şekilde bulanıklaştırır.

Her bir hareketin uzunluk ve açı değerini ayarlayabilirsiniz. Yaptığınız değişikleri önizleme ile görebilirsiniz. Bulanıklaştırma çeşitlerini inceleyelim :
Doğrusal: Tek doğrultuda (örneğin yatay) hareket bulanıklığı verir.
Işınsal: Dairesel bir bulanıklık oluşturur. Burada uzunluk önemli değildir. Açı değerinin büyütülmesi dairesel doğrultudaki bulanıklığın artmasını sağlar.
Yakınlaştır: Resmin merkezinden dışarı doğru bulanıklaşan bir görüntü oluşturur. Böylece resmin merkezine doğru bir hareket algılanmasını sağlar. Uzunluk ana değişkendir. Uzunluğun artması daha hızlı bir hareket yapıyormuş görüntüsü verir. Bu filtrelerde uzunluk 0-256 ve açı da 0-360 değer aralığındadır.

6) Seçmeli Gaussian Bulanıklığı: Gaussian bulanıklığı süzgecinden farkı bulanıklaştırma işlemini sadece belirtilen delta değerinden daha düşük olan beneklere uygulamasıdır. Genelde resimlerin arka alanına uygulanır, böylece ön alanda bulunan nesne daha belirgin hale getirilir ve resme bir derinlik katılmış olur. Bulanıklık yarıçapı değeri beneklerdeki bulanıklık yoğunluğunu ayarlamamıza yardımcı olur. Delta değeri 0-255 aralığındadır. Benek değeri ile çevredeki benek değerleri arasındaki en büyük farkın alabileceği değeri belirtir. Bu değerin üstünde fark bulunan beneklere süzgeç uygulanmaz.

Yazar: Şaban Kuş, Düzenleyen: M. Mustafa AYDIN
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2010, 03:24:51 ÖS Gönderen: admin » Logged

There is a no in every job.
maydin95
Moderator
Sr. Member
*****

Karma: 7
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 363Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2010, 04:02:12 ÖS »

Akradaşlar bu yazı Şaban Kuş'a aittir. Ben sadece düzenledim ve birkaç şey ekledim. Özgürlük İçin'den alınmıştır. Şunları düzenledim: Filtre kelimesi gibi yabancı sözcükleri değiştirdim. (Çünkü Gİmp çevirisinde Süzgeç olarak geçiyor.)
Gimp çevirisi eksik olduğu için ivme yazıyı yazarken ondan yabancı sözcüklerle anlatım yapmış onları yeni çeviriye göre uyarladım.

Eğer hata yaptıysam silmeden önce bilgilendiriseniz sevinirim. Şaban Beye söylemiştim diye hatırlıyorum.
Logged

There is a no in every job.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo