My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 23, 2017, 11:39:09 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gimp Eğitimi 1, Arayüz ve Rıhtımların Özelleştirilmesi  (Okunma Sayısı 4099 defa)
maydin95
Moderator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 04, 2010, 05:16:23 ÖS »

Gimp Arayüzü ve Özelleştirme

Ana pencere, araç kutusu ve rıhtımlar
Pencereler
   İlk eğitim yazımızda Gimp'in arayüzünü tanıtacağız. Gimp'i ilk açtığınızda önünüze üç pencere gelecektir: Ana pencere, araç kutusu ve rıhtımlar penceresi. Şimdi bu pencereleri tanıyalım.

Ana Pencere
Bu pencerede seçenekler ve çalışma ekranı vardır. İşleyeceğiniz görüntü bu pencerede yer alır.

Araç Kutusu
Araç kutusu penceresi adından da anlaşılabileceği gibi işlemede yardımcı olacak araçların yer aldığı penceredir. Araçların kullanımını sonraki bölümlerde işleyeceğiz.

Rıhtımlar Penceresi
Burada katmanlar, yollar, fırçalar gibi görüntüyü işlerken yardımcı olabilecek rıhtımlar vardır. Bu rıhtımlar farklı bir pencere olarak özelleştirilebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Daha sonra bunlara değineceğiz.

Herhangi bir nedenden ötürü araç kutusu veya rıhtımlar penceresini kapatırsanız Pencereler – Son Kapatılan Rıhtımlar'da kapattığınız pencereyi bulabilirsiniz.

Rıhtımlar ve Özelleştirme

Rıhtımlar
Gimp'i kullanırken sık sık ziyaret edeceğiniz araçlar rıhtımlardır.
Rıhtım kutularına Pencereler – Rıhtımlanabilir Kutular'dan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir rıhtıma tıkladığınızda eğer var ise yanıp sönme etkisiyle kendini belli edecektir, yoksa yeni bir pencerede açılacaktır. Aslında ana pencereden farklı olan pencereler de (araç kutusu ve rıhtımlar) rıhtımlardan meydana gelmiştir. Araçlar, araç seçenekleri, katmanlar, yollar vs. hepsi bir rıhtımdır. Çok kullanıldığı için varsayılan olarak iki pencerede gelmişlerdir. Şimdi bunları nasıl özelleştirebileceğimize bir bakalım.

Rıhtımların Özelleştirilmesi
Şimdi arayüzü nasıl özelleştirebilirsiniz ona bakalım. Bildiğiniz gibi arayüz ana pencere ve rıhtımlardan oluşuyor. Biz de görüntü işlerken bu rıhtımları sıkça kullanıyoruz. Daha yeni rıhtımlar eklemek veya yerlerini değiştirmek isteyebiliriz. Rıhtımları Pencere – Rıhtımlanabilir Kutular'dan kısmından açıyorduk. Sonra pencere olarak karşımıza çıkıyordu. Bu kısa bilgilendirmeyi yaptıktan sonra başlayalım.

Aşağıda tarafta yeni bir rıhtım kutusu açtık. Bu rıhtımı başka bir pencereye kaydırmak için “Yazıyüzleri” yazan yerden (Sola bakan okun yanındaki) tutarak istediğimiz yere sürüklüyoruz.

Yazıyüzleri rıhtımı

Aşağıda gördüğünüz gibi sürüklediğimiz zaman nereye yerleşeceğini belirtmek için orada bir renk değişimi gözlenir. Sonra siz farenin sol düğmesini bıraktığınız zaman rıhtım oraya sekme ya da yeni bölge olarak yerleşir. Aynı
şekilde sekmeyi tutarak boş bir yere sürüklediğinizde rıhtımlanabilir kutu pencere şekline girecektir.

Rıhtım özelleştirilirken...

İkinci bir yol da rıhtımın sağındaki ok işaretidir. Ok işaretine tıkladığınızda “Sekme Ekle” diye bir seçenek vardır. O seçeneğe tıkladığınızda rıhtımlanabilir kutular listesi açılacaktır. Herhangi birine tıklayarak sekme olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca rıhtım ile ilgili ayarlar o ok işareti seçeneklerinde vardır.

Rıhtımların boyutunu değiştirmek istediğinizde iki rıhtım arasında kalan yere farenizi getirin. Çift yönlü ok işareti çıkacaktır. Sonra sol tıklayarak ve rıhtımlar sınırını sürükleyin. Rıhtımların boyutları değişecektir.

Yazar: M. Mustafa AYDIN
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2010, 03:25:31 ÖS Gönderen: admin » Logged

There is a no in every job.
maydin95
Moderator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2010, 05:25:29 ÖS »

Admin'den eğitim adlı bir bölüm açmasını istiyordum ama baktık iletilerimize cevap gelmedi bari burada yayınlayalım dedim eğitimi.

Neyse eğitimlerin devamı gelecek sıradaki eğitim herhalde seçenekler olacak. Sitede dersler var ama çok karışık bir düzene sokmak istedim. Her eğitimdeki gibi arayüzden başladım. Video eğitimler de yapacağım. Yani bu yazıları okumaktan sıkılanlar için videolar da çekeceğim. Eksik bir kısım varsa söyleyin hemen değiştireyim. Düzenli olarak bir eğitim yapalım. Hatam varsa affola. Herkese iyi günler. Saygılar...

There is a no in every job.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo