My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 22, 2017, 06:51:49 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: GimpTR Wiki  (Okunma Sayısı 4211 defa)
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 19, 2010, 08:23:43 ÖÖ »

Arkadaşlar Şaban beyin özgürlük içinde paylaştığı gimp süzgeçleri diye yazıları var. Bizde o gibi yazılar hazırlasak da Gİmp Wikiye atsak nasıl olur. Eğer admin uygun görürse GİmpTR Wiki adı ile bir sayfa açalımve oraya çalışmalarımızı atalım. Ders şeklinde. Yazılar paylaşalım. Nasıl kurulur vs. diye. Sonra en güzel çalışmalar diye bölüm falan açalım. EEE siz ne dersiniz.

There is a no in every job.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2010, 05:34:56 ÖS »

ivme, admin öncelikle sizden yorum bekliyorum. Diğer arkadaşlarda yorum yapsınlar yaa. Şaban beyin özgürlükicin deki çalışmalarını falan koyarız. Biz de hazırlarız.

ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2010, 06:05:00 ÖS »

fikrinizi okudum ve başlığı açtığınız günden beri düşünüyorum. Wiki detaylı düşünülmesi gereken, emek isteyen bir proje. Böyle bir şeye girişmek şu an için erken gibi geldi bana. Wiki için hazırlamayı düşündüğünüz yazıları ana sayfada yayınlayalım.

Gimp Filtreleri yazı dizisi aslında "GIMP kullanıcı kitabı" isimli bir çalışmanın başlangıç adımlarıydı. GİMP-SSS çalışması da aynı projenin bir başka adımı. Ayrıca bu projeyle ilişkili çeşitli yazılar da yine ana sayfada yer aldı. Gerekli olgunluğa ulaştığında bu yazılar bütünleşip hedefimdeki e-kitabı oluşturacak.

İsterseniz siz e-kitabın içeriğinde yer alacak çeşitli tanıtım yazıları (katmanlar, kanallar, renk yönetimi, .... )hazırlayarak bu düşünceye katkıda bulunabilirsiniz. Yazılar önce sitede yayınlanır sonra e-kitabın içeriğine eklenir.

Ayrıca üstünde durulması gereken bir başka konuda GAP (GIMP Animasyon Paketi). Bu pakette hafife alınmayacak kadar önemli özellikleri içinde barındırıyor. Şu an bu konuya dönmüş durumdayım. Kendimi yeterince iyi hissettiğimde bu konuda da önemli çalışmaları paylaşacağım. İsterseniz GAP konusunda da yazılar kaleme alabilirsiniz.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2010, 08:41:56 ÖS »

GAP'ın ne olduğunu bilmiyordum ama bir araştırayım. Eğer kurulabilecek bir şey ise hemen başlarız. Aslında Photoshop'taki canlandırma (not animation) süzgeçlerini görünce Gimp için kaçınılmaz oldu.

faati
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2010, 09:54:59 ÖÖ »

Windows için GAP çıktı mı? Çıktıysa nasıl yükleneceği hakkında bilgi verebilir misiniz?
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2010, 09:59:50 ÖÖ Gönderen: faati » Logged
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2010, 10:25:55 ÖÖ »

Büyük ihtimalle vardır da ben GAPın ne olduğunu ilk defa duydum. Eğer nerden indirebileceğimiz ve nasıl kuracağımız konusunda bilgi verirse Şaban bey hepimiz faydalanırız.

ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2010, 07:54:04 ÖS »

GAP ile ilgili bir açıklama yazısına buradan ulaşabilirsiniz. GAP ile yapılmış çeşitli örnekleri bu başlık altında görebilirsiniz.

Gelelim kurulumuna.
Win için hatalardan ayıklanmış özel kurulum dosyası burada.

Lİnux için kurulum kaynak kodları bu sayfada. Yalnız her dağıtımın kendi deposundan paket kurmanın en doğru yol olduğunu hatırlatayım. Öncelikle varsa depodan kurmayı deneyin.Mesuliyet kabul etmem

GAP kullanıcı kitabı konusuna gelince yazılmış bir kaç makale dışında bildiğim kadarı ile henüz bu türden bir çalışma yok (İngilizce dahil). Şu an GAP ile ilgili kitap çalışmasının %50 sini bitirmiş durumdayım. Temmuz ayının sonlarına doğru inşallah tamamlanmış olur.

Böylece Linux altında 2D animasyon çalışmaları yapmak isteyen kullanıcılar için üç önemli kaynağın sonuncusunu da sunmuş olacağım. Pencil, Stopmotion ve GAP.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2010, 10:41:49 ÖÖ »

Stopmotion'u indirdim ve baktım ama Ubuntu'da ve diğer dağıtımlarda FFMPEG ile video oluşturmada dönüştürmede sorun var. Bir türlü oluşturmuyor. Çözemedim bu sorunu.

Ubuntu için uçbirime şunu yazarak kurabilirsiniz:

Kod:
sudo apt-get install gimp-gap

Akıllı dolgu da böyle kurulmuştu. Her halde gimp için paketler böyle yükleniyor neyse. Pardus 2009.1 de süzgeçler içinde video adlı kısım vardı. Galiba bu kendiliğinden geliyor Pardusta.

maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2010, 11:06:00 ÖÖ »

ivme şimdiye kadar hazırladığın eğitimi verebilir misin? Baktım da pek bir şey anlayamadım.

ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 07, 2010, 09:47:46 ÖS »

özgürlük için e-dergisinin yeni sayısında bir GAP tanıtımı yazısı olacak. Mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalışacağım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo