My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 23, 2017, 11:39:41 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Taranan resmi otomatik boyutlandırma  (Okunma Sayısı 4773 defa)
fotografik
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 07, 2010, 02:40:15 ÖS »

Taradığım resim orjinal boyutundan büyük gözüküyor. Windows'ta resmi Word'e eklediğim zaman otomatik olarak orjinal boyutuna geliyordu. Bunu Gimp ile de yapabilir miyim?

Örneğin taradığım resim 20 cm x 20 cm ebatlarında, tarama sırasında aynı ölçüde tarıyor. Ancak resim olduğundan büyük görünüyor... Resmi Gimp ile açarak resim ölçekleme bölümünden birimi cm olarak değiştirince kendisi otomatik olarak 20 cm x 20 cm değerini giriyor fakat ölçeklemiyor.

Word'te olduğu gibi resmi otomatik olarak orjinal boyutuna getirmek istiyorum, bunu Gimp ile nasıl yapabilirim?
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2010, 12:20:11 ÖÖ »

Merhaba. Hoşgeldiniz.
Resim ana penceresinin sol alt köşesinde "pixels" yazan yeri "cm" santim olarak değiştirin.
Gimp menüleri arasında Görüntü-Resmi Ölçekle   seçenekleri ile ölçekleme işlemi yapılıyor. Fakat otomatikten kastınız nedir tam anlayamadım. Her resmi boyutlandırmak için bu işlemlerin tek tek yapılması lazım. Belki tek tuşla bazı işlemler olabilir. Bu konuda hazırlanmış bir sicript var mı araştırmak lazım.

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
fotografik
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2010, 01:10:12 ÖS »

Merhaba, hoşbulduk hocam.

Yüksek çözünürlükte taradığım resimler 1/1 taranmasına rağmen orjinal boyutundan büyük oluyor. (Farklı tarayıcılarla da denedim, sonuç aynı) Windows kullandığım zamanlarda resmi Word'e eklediğimde otomatik olarak orjinal boyutuna geliyordu; oradan kesip alıyordum.

Aşağıda, birinci resmde gördüğünüz gibi resmi Xsane ile tarıyorum. Boyutları olması gerktiği gibi 14.64 CM x 20.79 CM olarak gözüküyor. Tarama işleminden sonra resim büyük oluyor...

Taranan resmi Gimp ile açıyorum ve ölçek birimini CM olarak değiştiriyorum, ikinci resimde gördüğünüz gibi otomatik olarak 14.64 CM x 20.79 CM değerlerini giriyor ama ölçeklemiyor (boyutunda herhangi bir değişiklik olmuyor).

Word'te olduğu gibi taranan resmin otomatik olarak gerçek boyutuna gelmesini istiyorum. Gimp ile yapabilir miyim?

Resim 1

Resim 2

Denemek istersiniz diye bir resim taradım: http://img136.imageshack.us/img136/8254/outx.jpg

Merhaba. Hoşgeldiniz.
Resim ana penceresinin sol alt köşesinde "pixels" yazan yeri "cm" santim olarak değiştirin.
Gimp menüleri arasında Görüntü-Resmi Ölçekle   seçenekleri ile ölçekleme işlemi yapılıyor. Fakat otomatikten kastınız nedir tam anlayamadım. Her resmi boyutlandırmak için bu işlemlerin tek tek yapılması lazım. Belki tek tuşla bazı işlemler olabilir. Bu konuda hazırlanmış bir sicript var mı araştırmak lazım.
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2010, 08:00:43 ÖS »

Efendim adı üstünde "Yüksek Çözünürlükte" taradığınız için resim çoook büyük oluyor. Yani resim HD kalitesinde neredeyse. İsterseniz yazıcıdan çıkarmayı deneyin ya da OpenOffice'e koyunda bakın. Resminiz 14x20 boyutlarında. Ayrıca Kelime İşlemciye görünce boyutlandırma yapabilirsiniz.

There is a no in every job.
fotografik
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2010, 08:53:22 ÖS »

Efendim adı üstünde "Yüksek Çözünürlükte" taradığınız için resim çoook büyük oluyor. Yani resim HD kalitesinde neredeyse. İsterseniz yazıcıdan çıkarmayı deneyin ya da OpenOffice'e koyunda bakın. Resminiz 14x20 boyutlarında. Ayrıca Kelime İşlemciye görünce boyutlandırma yapabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim efendim.

Konuyu biraz daha açayım; taradığım resimleri web'te yayınlıyorum, yayınladığım resimler bire bir aynı olmalı. Ancak bir kopyasını da özellikle yüksek çözünürlüklü olarak arşivliyorum.

Yüksek çözünürlükte taranan resim yazdırma boyutu olarak 14x20 ancak bir web browser ile açıldığında durum farklı; yayınlamak için ne dosya boyutu ne de resim büyüklüğü uygun değil... Otomatik boyutlandırma işlemini Gimp ile yapabileceğim bildiğiniz bir eklenti filan olabilir mi?

maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2010, 09:04:57 ÖS »

Efendim Webde yayınlarken otomatik olarak boyutlandır diyor sitelerde. bende imageshack uploader var resim yüklerken web siteleri, foruımn için boyutladırayım mı diye soruyor. Galiba ubuntu var bilgisayarına indir imageshack uploaderı ya da tarayıcıdan yüklemek istersen ressim.net i öneririm.

There is a no in every job.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo