My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 22, 2017, 06:57:37 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: gimp ile dolmakalem yapımı resimli  (Okunma Sayısı 4183 defa)
pardusmen
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 18, 2010, 01:37:55 ÖÖ »

640-400 px(arka plan1) beyaz bir katman açalım tekrar bir katman daha açalım ama şeffaf olsun (kalem gövde2) elips aracı resimdeki gibi yapıyoruz içini siyah ile kovadan dolum yapalım sonrasında ise filtreler/bulanıklaştır/tileable blur... yolunu takip edelim değerinide 2 yapalım.                                                                                                                                                                                          elips aracı ile resimdeki gibi keselim                                                                                                                                       yeni  640-400 px şeffaf katman açalım (gövde gölge3) F kısa yolu ile resimdeki gibi yapalım içlerini beyaz ile kovadan dolum yapalım sonra ise filtreler/bulanıklaştır/tileable blur.. değerini 15 yapalım                                                                                                                      saydamsızlığı 20 olsun resimdeki gibi bir görüntü elde edeceğiz.                                                                                                                                         yeni 640-400 şeffaf bir katman daha açalım (gövde ucu4) ve resimdeki gibi hilal şeklinde görüntü elde etmeye çalışacağız,ben fırça darbesi kullanarak yaptım siz nasıl kolayınıza gelirse öyle yaparsınız önemli olan kalem gövdesi ile doğru orantıda olması                                                                                                                                                  yine 640-400 şeffaf bir katman daha açıyoruz(kalem ucu5) R kısa yolu ile resimdeki gibi dikdörtden yapalım ve örnekteki gibi yerleştirelim sora ise F kısa yolu ile kesimimizi yapalım yada silgi aracı ile silelim.                                                                                                                                                           şimdiye kadar yaptıklarımızın katman sıralaması bu şekilde olsun yukarıdan aşağıya doğru gövde gölge3,kalem gövde2,kalem ucu5,gövde ucu4,arka plan1 şeklinde olması lazım yanlışlık varsa aşağı yukarı ayarlarsınız.arka plan katmanı ve kalem ucu haricindeki katmanları görünmez yapalım daha rahat çalışırız                                                                          kalem ucunun rengi size kalmış siyah olabilir biraz gri de                                                                                                                                                                          yeni bir katman daha açalım adını ise (kalem ucu efekt6) olsun F kısa yolunu kullanarak resimdeki gibi yapıyoruz çizimlerin içini kovadan dolum ile beyazla dolduruyoruz.                                                                                                                                                                                                      fil treler/bulanıklaştır/tileable blur.. yolunu izliyoruz değeri 15 yapalım.                                                                                                              efektimizi    M kısa yolu ile yerleştiriyoruz çünkü biraz kayma olabiliyor sonrasında ise katmanı aşağıya birleştiriyoruz yani kalem ucu5 ile kalem ucu6 yı                                                                           şimdi yeni 640-400 px  şeffaf bir katman daha açıyoruz ama bu katmanı işlemden sonra sileceğiz  r kısa yolu ile 1px genişliğinde boyu pek önemli geğil resim deki  gibi dikine bir çizim yapıyoruz kova aracı ile içini siyah dolduralım,yine resimdeki gibi shift+r kısa yolu ile kalemin ucuna yerleştirelim ve katmanı çıpalayalım sonrasında ise katmanlar/şeffaflık/alfadan seçime diyelim  yada katman üzerine sağ tık ile ulaşabilirsiniz silgi aracı ile silme yapacağız ama bundan önce kalem ucu5 katmanını seçelim ve 1 px genişliğinde silme işlemini yapalım bu son katman bize kılavuz olmuş oldu arkadaşlar  sonrasında en son açtığımız katmana ihtiyacımız yok artık silebilirsiniz.                                                           kalemin ucuna fırça aracı ile resimdeki gibi siyah bir nokta yapıyoruz sonra daha küçük  bir beyaz nokta daha yapıyoruz ve kalem ucu 5 katmanında işimiz bitti.                                                                        şimdi arkadaşlar 640-400 şeffaf bir katmandaha açıyoruz adıda(katman7)olsun r kısa yolu ile 5-50 px dikdörgen yapıyoruz içinide gradyan ile (blindis) dolduralım düzenle/kopyala dedikten sonra tekrar düzenle /yapıştır  diyerek resimde ki gibi 3 adet yanyana yapıyoruz sonrasın da katman/katmanı çıpala yolunu izliyelim                                                                          yatığımız çalışmayı kalemucu5 katmanının resimdeki gibi altına getiriyoruz yine resimdeki gibi f kısa yolu ile fazlalıklarını keselim yada silelim.                                                                                    kalemin gövde kısmını görünür yapalım,  şimdi ise 640-400 px (goldçizgi)adında şeffaf bir katman açalım  yine r kısa yolu ile 8-68 px dikdörgen yapalım içini gradyan kullanarak (golden) ile dolduralım düzenle/kopyala dedikten sonra shıft+r kısa yolu ile döndürelim ve yerleştirelim katmanı çıpala dedikten sonra düzenle/yapıştır diyerek bir önceki adımarı tekrarlayalım buraya kadar anlaşılmıştır inşallah.                                                                                                                                           evet arkadaşlar  arkaplan1 katmanımızı seçelim içini gradyan ile zevkinize göre yapabilirsiniz son kontrollerden sonra katmanlarımızı yukarıdan aşağıya doğru birleştirelim sadece arkaplan1 katmanını birleştirmeyelim.                                                                                                                                                                              birleştidiğimiz kalem katmanını katman/katmanı çoğalt yolunu izliyoruz ardından saydamsıslığı 20 yapabilirsiniz yerleştirme işlemini yapalım çoğalttığımız katman bir alta indirelim yine son bir konrol yapalım tamamdır iyi çalışmalar.sizler çok daha iyisini yapabilirsiniz,ayrıca bu çalışmayı daha az katmanlada yapılabilir maksat gimp ile dahada içiçe, olmak dikkat etmeniz gereken çalıştığınız katmanı bilmek benim gibi düzensiz çalışanlar için  sözüm, izimlendirmek bile zor geliyor o nedenle çalıştığınız katmanı bilin geri dönüşü olsada zaman en değerli hazinedir hatalarımız varsa affola.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2010, 01:41:27 ÖÖ Gönderen: pardusmen » Logged
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2010, 05:36:07 ÖS »

Eline sağlık. Tam bir temel ve orta düzey çizim eğitimi alınabilecek güzel bir ders. Hemen anasayfaya ders olarak alalım.

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2010, 06:34:37 ÖS »

Arkadaş ismin Pardusmen ama dersinde 7 kullanıyorsun

There is a no in every job.
pardusmen
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2010, 12:07:14 ÖÖ »

evet haklısın pardus benim ilk gözağrım ondan vazgeçmem ama gimp eklentileriyle acayib şekilde kasıyordu bende dayanamadım alfa sürümünü indirdim kuruluma başladım herşey normal ilerliyordu bölümlemelerini yaptım kurulumu başarılı bir şekilde bittiğini yazıyordu heyacanla başlattıktan sonra bir baktım gurup 17 hatası gibi birşeyler yazıyordu cd tekrar takıp bakayım dedim bir baktım ne win kalmış nede pardus kurulmuş 120 kusur gb disk bomboş bi dünya belgem programlar gitti o sinirle win7 tekrar kurayım diyorum oda olmuyor önemli belgelerimi başka çıkarılabilir diske aldım diye biliyordum aksilik işte işin içinden çıkamayınca arkadaşa verdim makinayı neyse halletmiş sağolsun ama kurtardım diye sevinirken geriye hiç birşey kalmadı anlıycan tekrar toparlamak için kotayı neredeyse şimdiden ikiye katladık o nedenle pardus biraz bekliyecek.benim düştüğüm duruma forumda bir çok kişininde başına geldiğini okumuştum kendi kendime bu nasıl olur ya diye düşünürken benim başımada geldi neyse bu kadar açıklama yeterli herhalde.sadece biricik pardusuma kırgınım.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2010, 12:11:49 ÖÖ Gönderen: pardusmen » Logged
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2010, 12:32:17 ÖÖ »

Önemli olan Gimp i öğrenmek Netice de gimpin yaygınlaşmasında findows. sürümünün de olması dikkatlerden kaçmamalıdır. Tahmin edersiniz ki Linux ta çalışan popüler programların, Findows sürümlerinin olması linux a kolay ve rahat geçiş için bir zemin hazırlamaktan başka birşey değil. (Atalarımızında dediği gibi "Köprüyü geçene kadar ......     )Evet bütün donanım üreticileri Linux a sağlam destek verseler  hiç bir sorun olmayacak. Ama buda micosoftun oyunu gibi bişey diye düşünmeden edemiyorum. İşlerimiz yoğun bir de donanım çakışmalarını çözmeye çalışmak hakikaten zaman kaybına neden oluyor. Bu konuda ubuntu diğer dağıtımlara göre biraz daha fazla kaynak ve destek içerebiliyor. Linux için biyerden başlamak lazım..
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2010, 12:35:37 ÖÖ Gönderen: admin » Logged

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2010, 12:42:23 ÖS »

Microsoftun oyunu olduğunu bende düşünüyorum. Yani ATI gibi firmalar linux a destek için yazılım yazamıyor mu. Kos kaca firma yaa

maydin95
Sr. Member

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2010, 12:49:50 ÖS »

Valla pardus 2009 denemiştim ama kde 4 müdür nedir berbat geldi. Altındaki panel çoook büyüktü küçültemedim bir türlü ve de panel alttayken siyah tema oluyordu hiç beğenmedim siyah temayı en önemlisi de vınn ı tanımamıştı KKKA veya PPPA denen yerrden bağlantıyı sağladım ama çok yavaş olunca sildim attım.Şu an için en iyisi ubuntu ve kubuntu

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo