My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 23, 2017, 11:40:06 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resim formatlarını tanımama...  (Okunma Sayısı 3802 defa)
zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 09, 2009, 08:53:59 ÖÖ »

iyigünler,

Benim sorunum şu şekilde;

Gimp yükledikten sonra "save for web" eklentisini de yükledim ve herhangi bir resim açmaya çalıştığımda -gif,png,jpg format farketmiyor- "bilinmeyen dosya türü" gibi bir uyarı mesajı veriyor.

teşekkür ederim...

Tedbir gibi akıl,günahlardan sakınmak gibi vera,güzel ahlak gibi servet yoktur...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2009, 04:59:48 ÖS »

Gimp ile bir resim açmak istediğinizde mi bu iletiyi alıyorsunuz yoksa çalışmanızda bahsettiğiniz eklentiyi kullanmak istediğinizde mi ? Ayrıca hatanın ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz ?
zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Haziran 09, 2009, 05:21:17 ÖS »

gimp ile eklentiyi yükledim ve daha sonra resim açmak istiyorum hatayı alıyorum.
Buradan küçük hata penceresini ve buradan da yükleme penceresini görebilirsiniz.
teşekkür ederim...
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2009, 05:24:52 ÖS Gönderen: zmsakarya » Logged

Tedbir gibi akıl,günahlardan sakınmak gibi vera,güzel ahlak gibi servet yoktur...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2009, 01:28:12 ÖS »

İlk akla gelen acaba Gimp eksik mi yüklenmiş sorusu ? eksik kütüphaneler olabilir. Örneğin jpeg için gerekli kütüphane "libjpeg" dir. Hangi Kütüphanelerin eksik olduğunu anlamak için bir belge oluşturup farklı kaydet'i seçin. Orada kaydedebileceğiniz dosya türleri görünecek. Orada bir eksiklik var mı ? Eğer birden fazla eksiklik varsa en iyisi Gimp'i yeniden kurmak olabilir.
zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2009, 01:43:44 ÖS »

Sanırım haklısınız,içeriği farklı kaydet dediğimde "dosya türünü seç" butonuna tıkladığım vakit seçenek olarak
"uzantıya göre" ki bunun karşılığında birşey yok ve
"gimp xcf dosyası" uzantı olarak "xcf" var.

Bu kütüphanelerin yüklenmediği anlamına mı geliyor?
O zaman gimp mi,x11 mi hatalı?
Öncesine sistemden x11'i kaldırmıştım (macOS) ve gimp indirirken sitedeki yönlendirme ile oradaki x11 yeniden kurdum,x11'i yine aynı yol ile mi temin etmeliyim yoksa mac içinden mi teminine çalışıyım?

Sabrınız için teşekkür ederim...

« Son Düzenleme: Haziran 10, 2009, 07:59:45 ÖS Gönderen: zmsakarya » Logged

ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 12, 2009, 07:18:51 ÖÖ »

Gimp'in mac de çalışması için X11 gereklidir. X11 'i iki farklı şekilde kurabilirsiniz. İster Apple tarafından verilen paketleri kurarsınız isterseniz XQuartz projesini denersiniz. Aslında XQuartz projesi ile yükleme yapmak çok daha kolaydır hem de daha çok güncellenir. Öncelikle tavsiyemiz XQuartz ile kurulum yapmanızdır. Eğer bu şekilde kurulumda problem yaşarsanız elbette Apple tarafından sunulan paketleri kullanabilirsiniz. Burada bir kurulum belgesi var. Ayrıca burada da bir soru-cevap belgesi var.

X11 Gimp gibi Linux dünyasına ait bir yazılımdır. Linux paketlerin Mac ortamında kullanılabilmesi için geliştirilmiştir. Dolayısıyla Gimp'in Mac ortamında çalışması için şu an bir gerekliliktir. X11 gerekliliğini ortadan kaldırmak için yapılan çalışmalar devam etmektedir. İlerleyen zaman içinde Gimp'in Mac sürümü de çıkacaktır. Peki X11 için yeni sürüm varsa ne yapmalıyız ? Apple sitesinden indirmeyin. Çünkü oradaki paketler genelde güncel olmuyor. XQuartz projesi sisteminizde sorun çıkarıyorsa bu durumda Apple paketlerini kullanmaktan başka yapacak bir şey yok tabi.
zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 12, 2009, 08:50:35 ÖÖ »

Nihayet sonuç,birçok deneme sonrası @ivme arkadaşımızında desteği ile gimp türkçe ve güncellemelerini kontrol eden bir gimp programına kavuştum.
Kurulumu şu şekilde gerçekleştirdim:

-Merhale merhale anlatıyım çünkü macOS üzerine kurabileceğiniz 4 farklı gimp kurulum metodu ve 2 ayrı x11 yöntemi var-

İlk olarak şunu söylemeliyim gimp 2.6.6 Leopard'ı sorunsuz olarak çalıştıramadım.
Şu adresten "GIMP (wilber-loves-apple X11 version) 2.4.7" indiriyoruz ve yine @ivme arkadaşımızın önerdiği x11 ve "Localization updates" 'i şu adresten indiriyoruz.
İlk olarak x11 ve update'inin kurulumunu yapıyoruz.
-x11'i apple kendi sitesinden kullanmanız  tavsiye edilmiyor keza sürümler güncel değilmiş-
Ertesinde ise gimp'in kurulumunu yapıyoruz.
Kurduğumuz sürüm komple bir paket olup sık sık güncellemelerini yapan sürümüdür.
Kurulumda sıkıntı yaşarsanız yukarıda arkadaşımızın verdiği linkte çok güzel bir açıklama ve ertesinde verdiği soru-cevap linkide oldukça yardımcı bir döküman var.

Yardımları için ivme arkadaşıma çok teşekkür ederim,şimdi diğer yazılımlara "püfff" vaktidir...
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2009, 08:52:20 ÖÖ Gönderen: zmsakarya » Logged

admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2009, 09:00:08 ÖS »

Elinize sağlık. Başvuru kaynağı niteliğinde olmuş.

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo