My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 19, 2017, 07:34:23 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: X11,türkçe ve "save for web"  (Okunma Sayısı 2066 defa)
zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 08, 2009, 08:01:16 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar,

Henüz yükledim ve başlangıç için birkaç sorum olucak.

Sistem olarak macOS kullanıyorum dolayısı ile kurulum esnasında dil seçimi gibi şansım olmuyor ve "preference" menüsünden de dil seçeneğine rastlayamadım,kendim "content" içine ilgili yere dil dosyasını mı iliştirmeliyim yöntem nedir?

Ve ne kadar uğraştı isem "save for web" e karşılık gelen menuyu çözemedim.Yani resimlerimin formatını 'gif,jpeg, veya png' olarak ayarlıyıp jpg formatında %50 kalite gibi değerleri nasıl sağlayabilirim?

Son sorum ise;
Sisteme x11 ve gimp kurdum -öncesinde x11 sistemden kaldırmıştım- şu an gimp açtığımda x11 eşliğinde açıyor -2 program olarak çalışıyor görüntüsünde- ve x11 üzerinden çalıştırıyor.Çalışma sistemi bu şekilde midir?

Teşekkür ederim...

Tedbir gibi akıl,günahlardan sakınmak gibi vera,güzel ahlak gibi servet yoktur...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2009, 02:11:30 ÖS »

@zmsakarya

forumumuza hoş geldiniz.  Gimp'in MacOS sürümü hakkında pek bilgim yok. İnternette rastladığım belgelerde şu şekilde bir çözüm sunulmuş ;

sağ tıkla > paket bileşenlerini göster ( show package contents) > Contents/Resources/share/locale  yolunu takip et. İstediğin dil haricindeki dil paketlerinin hepsini sil.

web için kaydet eklentisi gimp'te olmakla birlikte MacOs için çalışır mı bilemiyorum. web için kaydetme yöntemleri konusunda fikir sahibi olmak için önceden yazdığım bu yazının web filtreleri bölümünü ve gimp ile web tasarım dersinin bu bölümünü okuyabilirsiniz. Ayrıca web için kaydet eklentisine de buradan ulaşabilirsiniz.

X11 çalışması için şart gibi görünüyor...

zmsakarya
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2009, 05:43:57 ÖS »

Çok az sayıdaki seviyeli forumda eşine az rastlanır bir çalışma metodu,bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
 -açıkçası googleda bulabileceğimi düşünmeden direk yazdım açıklamanız sonrası biraz utandım  -
İşinizi bu derece ciddiye alarak bu derece hızlı ve açıklayıcı yardımınızdan dolayı ayrıca teşekkür ederim...

Tedbir gibi akıl,günahlardan sakınmak gibi vera,güzel ahlak gibi servet yoktur...
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2009, 05:52:59 ÖS »

rica ederim. elimizden geldiğince, bilgimiz yettiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo