My Community
Duyurular: Makalelerinizi gönderin isminizle yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 24, 2017, 10:24:04 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Acaba neden olmuyor  (Okunma Sayısı 3547 defa)
LinuxLife
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 17, 2009, 05:28:09 ÖS »

S.A.
Animasyon başlığında portalda 360 derece dönen animasyona ithafen;
Birde sizde katmanlar mesela 60 derece döndürdüğünüzde dönüyorken bende katmanlar ın yerinde dönmüyor sadece yeni resim oluşturuyor.
Hocam bende create new image işaretli değil ama yinede yeni image oluşturuyor
Acaba gimp Ps den daha mı iyi öyle duydumda sizce ?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2009, 09:05:49 ÖÖ »

çalışmanızı .XCF formatında kaydedip buraya eklerseniz neden olmadığını söyleyebiliriz. Öteki türlü görmeden yorum yapmak samanlıkta iğne aramaktan bile anlamsız bir hal alır.
LinuxLife
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2009, 05:53:52 ÖS »

Şimdi hocam mesela ben resmi şeffaflaştır diyorum tamam ordaki gibi oluyor ama kaydet diyorum jpg olarak arkaplan beyaz oluyor bu birinci soru
ben ordaki gibi rotationu 20 yapıyorum tamam diyorum yeni bir image oluşuyor
Birde renk canlandırma animasyon dersi var ordaki scripts i indirdim scripts dosyasına yapıştırdım ama haritalarda hue cycle belirgin değil
birde logo var haitalarda onlarda etkin değilnasıl etkin yapacağım ?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 18, 2009, 08:14:22 ÖS »

Şimdi hocam mesela ben resmi şeffaflaştır diyorum tamam ordaki gibi oluyor ama kaydet diyorum jpg olarak arkaplan beyaz oluyor bu birinci soru

Şimdi hocam Jpg uzantısı alfa kanalını desteklemez, PNG kullanınız bu birinci cevap

Birde renk canlandırma animasyon dersi var ordaki scripts i indirdim scripts dosyasına yapıştırdım ama haritalarda hue cycle belirgin değil

Hue cycle, bir animasyon betiği olduğu için  haritalarda değil canlandırma başlığı altında yer alması gerekir. Aktif olması için renkli bir resim açmış olmanız gerekli ve yeterlidir.

birde logo var haitalarda onlarda etkin değil nasıl etkin yapacağım ?

Eğer Logo oluşturmak istiyorsanız  Dosya-->Create-->Logos yolunu takip edin. Ayrıca bahsettiğiniz Filtreler-->Alpha to Logo uygulamasını aktif etmek için uygulamak istediğiniz katmanın alfa kanalına sahip olması gerekir. Çalışmanıza/Katmanınıza alfa kanalı eklediğinizde bahsi geçen filtreler aktif olacaktır.
LinuxLife
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2009, 10:51:19 ÖÖ »

Allah razı olsun hocam çok yardımcı oluyorsunuz ama filtreler/canlandırmada hue cycle  gözükmüyor daha doğrusu etkin değil ekran görüntüsü alayım dedim olmadı
Birde resimler nasıl alfa kanalına sahip olur?
birde png deneyeyim bakim oluyormu
Çok makbule geçti teşekkür ederim...
LinuxLife
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2009, 02:30:05 ÖS »

Tamam herşey png olmamasındanmış hocam acaba gimp eğitim seti yokmu tüm hepsini anlatan siz nasıl öğrendiniz ?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 19, 2009, 05:29:23 ÖS »

resimler nasıl alfa kanalına sahip olur?

iki şekilde yapabilirsiniz :

1) Katman>Şeffaflık>Alfa kanalı ekle

2) katman diyalog kutusunda katmana fare ile sağ tıklayarak "Alfa kanalı ekle" ifadesini seçerek

Allah razı olsun hocam çok yardımcı oluyorsunuz ama filtreler/canlandırmada hue cycle  gözükmüyor daha doğrusu etkin değil

Gimp ile renkli bir resim açın. Ardından Filtreler>Canlandırma>Hue cycle yolu ile eklentiyi çalıştırın. Eğer bu şekilde yaptığınız halde eklenti aktif değilse o durumda eklenti eksik/sorunlu inmiş olabilir. Tekrar indirip kurmak gerekebilir.
LinuxLife
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2009, 09:00:59 ÖS »

Her şey Halolldu Allaha şükür..
Peki hocam gimp eğitim seti gibi bir şey yokmu siz nasıl öğrendiniz yabancı sitelerdenmi ?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2009, 07:07:43 ÖS »

Her şey Halolldu Allaha şükür..
Peki hocam gimp eğitim seti gibi bir şey yokmu siz nasıl öğrendiniz yabancı sitelerdenmi ?

Gimp ile ilgili benim bildiğim bir eğitim seti yok.  eğer İngilizceniz varsa Gimp User ManualGrokking the Gimp tarzı yabancı belgeler var. Ayrıca gimp-tutorials.com, gimp-tutorials.net gibi çeşitli yabancı siteler var.

Türkçe kaynak olarak sitemizde pek çok belge ve ders var. Ayrıca ozgurlukicin.com sitesinin e-dergisinde yayınladığım "gimp filtrelerini tanıyalım" başlıklı yazı serisinde bu ay 9. bölümü yayınlıyoruz. yani Öğrenim aşamasında Türkçe kaynak yönünden sıkıntı çekmezsiniz. sorularınızı forumumuzda rahatlıkla sorabilirsiniz.

bir eğitim cd si hazırlamayı düşünüyorum ama bu çok vakit isteyen bir çalışma olur. Belki GEGL çatısının tam eklenmesiyle yeni özellikler kazanan Gimp çıkıncaya kadar alt yapıyı hazırlamış olurum. Böylece bakarsınız dünya'da bir ilk olarak güzel bir eğitim CD'miz hazırlanmış olur.

SSS (sıkça sorulan sorular) çalışmamı temmuz ayında yayınlayacağım. şimdilik söyleyebileceklerim bunlar.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo