My Community
Duyurular: Gimp derslerinden öğrendiğiniz çalışmaları formumuzda yayınlayalım.

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ocak 23, 2017, 11:40:59 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Katman arka plan rengi  (Okunma Sayısı 6859 defa)
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 20, 2009, 09:54:50 ÖS »

Katman arka plan rengini nasıl yok sayabiliriz?
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2009, 10:44:34 ÖS »

öncelikle katman alfa kanalına sahip değil ise katmanlar menüsünden ilgili katmana sağ tıklayarak "alfa kanalı ekle" diyoruz.

Temizlik için bir kaç yöntem mümkün... kolaydan zora doğru şöyle olabilir :

1. yöntem : arka plan renk geçişine sahip değilse yani tek renk ve tek ton ise "Araç Kutusunda" asayı seçip resim üstünde arkaplan rengine bir kere tıklıyoruz. Sonra klavyeden "del" tuşuna basarak arkaplan renginden kurtuluyoruz.

2. Yöntem : Araç Kutusundan serbest seçim aracını seçip resimdeki nesneyi seçiyoruz. Sonra "Seç>tersine çevir" yolu ile seçimi tersine çevirip  klavyeden "del" tuşuna basarak arkaplan renginden kurtuluyoruz.

3. yöntem : diğerleri işe yaramazsa anlatayım...
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2009, 11:19:05 ÖS »

Evet 3. yöntemide almam gerekiyor. Gimpi öğrenmeye çalışıyorum. Yaptığım çalışmayı kaydet diyorum. Arka planda beraber kaydoluyor. Arka plan dan kurtulamıyorum.
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2009, 11:44:44 ÖS »

Arka plan derken tek bir resmin arka planından mı bahsediyorsunuz... ya da katmanlar penceresinde alt alta yazılı olan katman isimlerinden biri olan arka plandan mı bahsediyorsunuz.. tam anlayamadım..

eğer ikinci durum ise resimde kırmızı kutu içinde görülen göz resmine bir kere tıklayarak arka planı görünmez yapar ve çalışmanızı öyle kaydedersiniz.....

« Son Düzenleme: Şubat 20, 2009, 11:53:32 ÖS Gönderen: ivme » Logged
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 21, 2009, 02:09:12 ÖÖ »

eğer ikinci durum ise resimde kırmızı kutu içinde görülen göz resmine bir kere tıklayarak arka planı görünmez yapar ve çalışmanızı öyle kaydedersiniz.....

Evet 2. durum. Ama bir yanlışlık yaptım artık ayrı ayrı katmanlar yok. Hepsi birleşti. Ve ben o göze bastığımda yaptığım çalışma kayboluyor sadece katman kalıyor.

Aslında tekrar baştan uğraşıp yapabilirim. Ama ben böyle bir durumla karşılaştığımda nasıl deseni kurtarabilirim öğrenmek istiyorum.
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 21, 2009, 02:18:11 ÖÖ »

Çalışma bu. Ben sadece yazıyı kaydetsin kareli kısmı kaydetmasin istiyorum.
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 21, 2009, 02:22:12 ÖS »

Anlaşılan yanlışlıkla bütün katmanları birleştirmişsiniz. Bu durumda düzen>geri al yolu ile sayısız işlemi geri alabilirsiniz. Ayrıca resimde görülen ve kareli dediğiniz kısım ise şeffaf bölgedir. resmi kaydettiğinizde sadece yazılar gözükür o kareler gözükmez...
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 21, 2009, 08:52:32 ÖS »

Kareler görünüyor. Örnek yukardaki resim. Kaydet dedim kareleri ile beraber kaydetti.

Hatamda orada zaten böyle kaydoldu şimdi çağırdığım zaman ( dosya\aç'tan ) kareleri yok edemiyorum. Bununda çözümü yok galiba.

İlginiz için teşekkürler.
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Şubat 21, 2009, 10:25:06 ÖS »

meseleyi tam anlamak için iki sorum var :
1. çalışmanızı hangi uzantı ile kaydettiniz
2. çalışmanızı hangi resim izleme programı ile açıyorsunuz.

eğer ki arka planı şeffaf olan bu çalışmayı gimp ile açıyorsanız şeffalıktan dolayı arka planda bahsettiğiniz kareler olacaktır. Bu katmanın altına örneğin beyaz bir katman eklerseniz arka plan beyaz olarak görülecektir.
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 22, 2009, 12:42:47 ÖÖ »

Paint.net ile açıyordum. Haklısınız windows fotoğraf galerisi ile açtığımda sadece yazı göründü. Hay aksi sizide uğraştırdım.

Ama bir soru daha soracağım. Farklı kaydette bir takım sorular soruyor. Resmi düzleştir, ignore, export gibi. Bunların anlamı ne?

ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Şubat 22, 2009, 01:35:45 ÖÖ »

sorunun çözüldüğüne sevindim...

Birden fazla katman içeren bir çalışmayı farklı kaydederken (örneğin çalışma.png şeklinde) karşımıza iki seçenekli bir pencere çıkar. Bunlar :

* resmi düzleştir
* görünen katmaları birleştir

temelde ikisi de katmanları birleştirerek kaydeder. Aralarındaki tek fark "alfa kanalının" korunmasıdır. "resmi düzleştir" seçeneği resmi alfa kanalsız olarak kaydeder. Örneğin siz yukarıda yaptığınız çalışmayı bu şekilde kaydederseniz çalışmanızın arka planı beyaz olarak görünecektir. "Görünen katmanları birleştir" derseniz çalışmanızın alfa kanalı korunacak yani saydam bölgeler muhafaza edilecektir...
hyau
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2009, 02:42:57 ÖÖ »

Çok çok teşekkür ederim. Baya birşeyler öğrendim.
admin
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2009, 10:32:49 ÖS »

Eline sağlık ivme. Temel ders niteliğinde bir konu olmuş.

Gimp:
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü. [Real-world view of your imagination]
Güneş enerjisi dükkanı = http://elektrosolar.blogspot.com
Android Program Depo = http://www.apkbuy.com
ivme
Administrator
Sr. Member

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2009, 12:32:52 ÖÖ »

meslek alışkanlığı işte... bilgiyi paylaşmadan edemiyor insan. özgür yazılımlar gücünü paylaşım ruhundan alıyor... faydalı oluyorsak ne mutlu bize..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
echo